قالب وردپرس

مصاحبه خبرگزاری ایرانا با آقای دکتر شهرام فرخی

بازدید آقای دکتر اودیکری متخصص حشره­ شناسی از کشور هند ازموسسه، 7شهریور 1396

سپتامبر 2, 2017

همایش ملی انگور و فرآورده های جانبی آن، 4شهریور 1396

سپتامبر 10, 2017

مصاحبه خبرگزاری ایرانا با آقای دکتر شهرام فرخی

مصاحبه خبرگزاری ایرانا با آقای دکتر شهرام فرخی

  عضو هیئت علمی و معاون بخش تحقیقات کنترل بیولوژیک

  سفیدبالک‌های طغیانگر

تهران-ایرنا-آفت سفیدبالک چند سالی است که با وجود اقدامات غیر شیمیایی مفید، مشکلاتی را در تابستان برای شهروندان تهرانی ایجاد کرده و حتی انتشار برخی اطلاعات نادرست را به همراه داشته است. مقابله با این آفت به گفته کارشناسان، روندی طولانی ­مدت دارد و افزایش آگاهی عمومی شهروندان را نیز می­طلبد.

به گزارش ایرنا، توسعه زندگی شهرنشینی به مرور مشکلاتی را برای محیط ‏زیست و انسان‏ ایجاد کرده است‏، این مشکلات در کلانشهرها بیشتربه چشم می­‏خورد. کم­آبی، از بین رفتن جنگل­ ها و تالاب­‏ها و اکنون طغیان آفت‏ها، برخی از عوارض این توسعه است. چند سالی است در هوای پایتخت از اواخر مرداد تا اوایل مهر ماه شاهد پرواز حشرات بسیار ریز و سفید رنگی به نام  سفید بالک هستیم. به گفته کارشناسان، میزبان این حشرات درختان توت و زیتون است که به دلیل مزیت‏های نسبی، طی یکی دو دهه اخیر کشت آنها به فراوانی به صورت گونه غالب در فضای سبز شهر تهران توسعه یافته است. درختان توت غیر مثمر (رقم کاکوزا) به علت رشد سریع، برگ های پهن، زیبایی و مقاومت نسبی به آفات و بیماری‏های گیاهی و کم­آبی، به عنوان گزینه مناسب برای فضای سبز تهران در نظر گرفته شد و به سرعت حجم زیادی از فضای سبز پایتخت را به خود اختصاص داد. حدود چهار سال است که سفید بالک توت تابستان شهروندان تهرانی را به زحمت می­اندازد. ابتدای ظهور این آفت در معرفی آن به اشتباه بیان شده بود حشره­ ای آبزی است که از دریاچه چیتگر وارد شهر می­‏شود. حتی امسال که چهارمین سال مواجهه با این آفت است همچنان به اشتباه منشا این سفید بالک‏ها را مزارع سبزی و صیفی اطراف تهران می­دانند.

* سفید بالک توت و اقدامات انجام شده برای کاهش جمعیت آن

آقای دکتر شهرام فرخی در این باره به خبرنگار علمی ایرنا گفت: بیش از 1500 گونه سفیدبالک در دنیا وجود دارد که تا پیش از این در ایران دو گونه از جنس ' بمیزیا ' و با تراکم بسیار پایین روی درختان توت گزارش شده ‏است. اما سفید بالکی که اخیرا در تهران حالت طغیانی به خود گرفته، ' آلروکلاوا جاسمینی' است که پیش از این در باغهای مرکبات بوشهر و دزفول گزارش شده که به لحاظ ویژگی­ های ظاهری مشابه سفید بالک تهران است.تعیین قرابت ژنتیکی نمونه ‏ها و جمعیت­ های ظاهرا مشابهی که طی چند سال اخیر توسط محققان کشور از مناطق مختلف کشور جمع آوری شده، نیاز به بررسی دقیق مولکولی دارد. به همین دلیل فعلا نمونه سفید بالک توت تهران با نام علمی Aleuroclava jasmini senso lato معرفی شده است. در تهران مراحل نابالغ و حشرات کامل این سفید بالک علاوه بر توت و زیتون روی گیاهان دیگری نیز مشاهده شده که می­‏توانند به عنوان میزبان­های درجه دوم مطرح شوند.. هر چند میزبان مطلوب و اصلی آن در فضای سبز شهر تهران محسوب نمی­شود، باید در نظر داشت که فقط با مشاهده حشرات کامل سفید بالک روی گیاهان دیگری مانند سبزی و صیفی­‏جات نمی­‏توان آنها را میزبان واقعی این گونه جدید سفید بالک دانست. در بسیاری از موارد به ‏ویژه زمانی که سفید بالک توت به‏ حالت طغیان و پروازی می ‏رسد، حشره کامل برای استراحت روی هر گیاه و یا اجسام غیر زنده (از جمله وسایل نقلیه زرد رنگ) می­‏نشیند.

طی دو سال گذشته، شبکه مراقبت سفیدبالک توت با همکاری و مشارکت محققان و کارشناسان موسسه تحقیقات گیاه­‏پزشکی کشور و سازمان بوستان­ ها و فضای سبز شهرداری تهران برای مدیریت تلفیقی جمعیت این آفت تشکیل شد؛ در این کارگروه در سال اول صرفا در 10 منطقه از تهران پایش و کنترل اصولی آفت به‏ صورت دقیق انجام ‏شد و اکنون به تمام مناطق 22 گانه شهر تعمیم داده شده است. در این راستا، جلسات منظمی هر دو هفته یکبار با حضور مسئولان و کارشناسان سازمان بوستان‏ها و فضای سبز شهر تهران و کارشناسان موسسه برگزار می­‏شود که در این جلسات نتیجه آماربرداری و پایش جمعیت آفت و دشمنان طبیعی آن با همفکری و بر اساس نظرات کارشناسی تحلیل می­شود و تاکنون به نتایج خوبی دست یافته­‏ ایم.

با اقدامات صورت­گرفته طی این دو سال، شهروندان شاهد کاهش نسبی جمعیت سفیدبالک و به تعویق­افتادن زمان طغیان حشرات کامل آفت در بسیاری از مناطق شهر تهران بودند. البته مشکلات ناشی از حالت پروازی کماکان در مناطقی از شهر برای عابران پیاده و رانندگان وجود دارد. این تاخیر زمانی پیش­آمده در طغیان حشرات پروازی امری اتفاقی نیست و حاصل تلاش همکاران فضای سبز شهر تهران در اجرای دستورالعمل‏ها و توصیه­­ های فنی شبکه مراقبت است.

ایشان در ادامه سخنان خود به مواردی در خصوص مدیریت این آفت اشاره نمود و افزود: تاکنون در فضای سبز تهران در مجموع 9 گونه سفید بالک شناسایی شده که میزبان پنج گونه آنها گیاهانی از قبیل زبان گنجشک، انار و زالزالک است. در حال حاضر 'آلروکلاوا جاسمینی' گونه غالب است و به‏نظر می‏رسد گونه‏ دوم در حال استقرار در نیچ اکولوژیک (آشیان اکولوژیکی) خود می‏باشد. ایشان تاکید داشت: سفید بالک در انسان ناقل بیماری مسری نیست. اینکه گفته می­‏شود سفیدبالک توت برای شهروندان مشکلات حاد بهداشتی به وجود می­­آورد، فاقد مستندات علمی است.

دیدگاه ها بسته شده است